İçerik

Yggdrasil

Yggdrasil

    Bugün Karetekerleğimi kuralı tam bir sene oluyor. İnsanın kaçınılmaz refleksi sanırım geriye bakıp değerlendirmek, ben de dönüp düşüyorum o kuyunun içine. 

 

    Siteyi hazırlarken biraz daha naif ve yaratıcı tarafımı beslemeyi planlıyordum. Kısa öykülerimi bir yere toplayayım, içimdekileri paylaşmaktan çekinmemeyi öğreneyim, kendimi biraz daha eşeleyeyim bakalım neler çıkıyor göreyim diyordum. Mesela bir yazma periyodu yakalamayı istiyordum, iki elim kanda olsa her salı bir şey ekleyeyim tekerleğime diyordum. Zaman içinde bu fikirlerin bazılarının ne kadar naif olduğu ortaya çıktı ya da belki benim disiplinsizliğim demeliyim. Ama bir diğer yandan baştan hiç planlamadığım bir tarafımı da ortaya çıkardı bu süreç. Ben politik bir hayvanmışım. Romantik yaratıcılık bana yetmiyormuş mesela, kurşun kalem bölümü böyle doğdu. Ve ilginç bir biçimde daha çok aklımı kurcalayan taraf olmaya evrildi. Tabi her salı kısmına henüz gelemedim ama yola çıkmak da bir iştir öyle değil mi?

 

    Bu sürede “yazdıklarım ne kadar okundu acaba” sorusu da kuyunun kara deliklerinden bir tanesi elbette. İtiraf ediyorum sitenin trafiğini sık sık ve gizlice takip ediyorum, aklımın bir tarafı “yazan kişi okur kaygısı ile yazmaz” diye çığlıklar atarken. Galiba pek elinde değil insanın, beğenilme kaygısı her yerde! Yine de bu sürede beni en çok mutlu eden övgüler, şu hikaye/yazı şöyle güzel böyle harikadan ziyade; “Ayşegül seni okudukça ben de yazmak istiyorum” diyenler oldu. Bu bana ufacık da olsa bir şeyler değiştirme gücüm olduğunu hissettirdi. Okuyanları besleyebildiğimi düşündürdü. İşte o zaman masada kaç kişi olduğuna değil, mutlu doymuş yüzlere odaklanabiliyor insan. Bumerang misali bu da benim yazma şevkimi besliyor. Biz bize küçük bir dünya oluveriyoruz işte böylece KareTekerlek’te.

 

    Bu süre içinde bir de hayatın diğer yüzü var. Bu ülkede gittikçe zorlaşan bir yaşam var. Artan korkular ve baskılar ile yalnızlaşan ve kabuğuna çekilen bir hayat var. Ben de bundan muzdaribim elbette. Tekerleğimin uzun aralıklarla dönmesinin sebebi de bu bir açıdan. Yazacak iyi şeylerin yoksa, bir şikayet köşesine dönüşüverebilir insan. Ki şikayet edecek gerçekten çok şeyim var, hepimizin var. Yine de KareTekerlek’in temel amaçlarından bir tanesiydi tünelin ucundaki ışığı aramak, yazarak aramak, içimi karıştırarak aramak, rahatsız olarak ve rahatsız ederek aramak. Ara ara yapabileceğimi hissettiğimde yazdım. Umuyorum bu hissim gelecek senelerde daha çok artsın. 

 

    Gelelim yazının başlığına, Yggdrasil; İskandinav mitolojisinde dokuz dünyanın merkezinde bulunan hayat ağacının adı. Gölgesinde dünün, bugünün ve yarının kurucuları oturur. Geçmişin ışığında, bugünün çabasıyla geleceği yazarlar. Hayatın da bu ağaçtan doğduğuna ve büyüdüğüne inanırlar (1). KareTekerlek tam da böyle bir niyetle ekilen bir fidan aslında. Elbette bu kadar büyük emellerle değil ama yine de kişisel olarak benim hayatımın temelinde, tam ortasında durma çabasında. Özellikle ekildiği toprakların ağaçlara düşman bir coğrafya olduğu düşünüldüğünde, yüzlerce belki binlerce yıllık büyüklerinin gölgesinde ufacık bir ses olmak istiyor. Tabi bilmiyorum mesela Manisa’daki 1600 yıllık zeytin ağacı rant için kesildiğinde, bu ufacık fidan nasıl dayanacak, zaman neleri getirecek.

 

    Yine de kocaman bir umutla; ağaçların gölgesinde büyüdüğümüz, ormanların huzurunda ve sessiz gücünde, küçücük bir fidanın özenli güzelliğinde, yağmurla ıslanan toprağın mis gibi kokusunda, parkların mutluluğunda ve en önemlisi birlikte olmanın, bir arada kalabilmenin getirdiği dayanışmada nice yaşlar diliyorum.

 

    Bugüne kadarki ilginiz ve desteğiniz için herbirinize tek tek teşekkür ederim...

 

    

 

 

* Bu arada unutmadan her yazıda bir müzik arıyorum ya, bu yazının fon müziği de kaçınılmaz olarak bu.

(1) Burada ayrıntısına girmiyorum ama İskandinav mitolojisi çok ilginç ve okumaya zaman ayırmaya kesinlikle değer bir kaynak. Şiddetle tavsiye ederim. Özellikle geleceğin geçmişe borçlu olduğu inanışı benim çok ilgimi çekmişti.

Kaldı mı?*

Kaldı mı?*

Referandum Notları

Referandum Notları