İçerik

O Benim

O Benim

Jay Jay Johansson’ın ünlü şarkısının(1) sözleri belki tanıdık gelecektir bir kısmınıza. Çevirisi için kabaca; “O benim ama ben onun değilim” dersek, akla ilk gelen bir aşk söylemidir sanırım. Keza bir aşkı anlatır şarkı, fakat havadan mıdır sudan mıdır bilmem, ben her dinlediğimde aklıma bu ülkede politika yapma biçimi, bir devlet baba duruşu geliyor. 

 

Azınlıkları severiz, onlar bizimdir ama ben onların değilim. Alevileri severiz, onlar bizimdir ama ben onların değilim. Kürtleri, Lazları, Ermenileri, Rumları, İzmirli’leri severiz onlar bizimdir ama ben onların değilim. O yüzden özgürlük, hür irade, adalet benimdir ama ben asla adaletin olmayacağım. 

 

Eğitimi, okumuş çocukları severiz, ihtiyacımız da vardır; hani kadın doktor talep etme hakkımız meselesinden. Yani onlar bizimdir ancak imam hatipli olmadıkları sürece ben onların değilim. Sınavları, yüksek öğretim kurumlarını, üniversiteleri, apartmanımsı binalara sıkışmış okulcukları severiz, aynı bir zamanlar dersaneleri sevdiğimiz gibi, sistemi istersek bir günde değiştiririz, onlar bizimdir ama ben onların değilim. Çocukların gelecekleri, istekleri, hayalleri, umutları, idealleri söz konusu ise hele, kesinlikle onların değilim. Soru sormayı öğrenen her birey bana tehdittir çünkü; devlet baba olarak kırmızı çizgilerim üzerine basma potansiyeli olanlar kesinlikle benden değildir. Ama onlar benim. Avucumun içindeler. Öyle ya da böyle kaçacak köşeleri, sokakları, havaları, suları yoktur; onlar benimdir ama binaenaleyh ben onların değilim. 

 

Kadınları severiz, onlar bizimdir ama ben zinhar onların değilim. Kadınlar bir araçtır amaca ulaşacak, üzerlerinden politika yapabildiğim sürece onlar benimdir. Gündem değiştirme gücü zaruridir keza. Ama dedim ya ben zinhar onların değilim. Olmayacağım. Çünkü sonra aralarından biri kendinde güç bulur da, bir gün soruverir bana; 

 

“Kaç Helin kış mezarlarında gömülü yatıyor bu topraklarda? Kaç Helin korkudan, baskıdan dışarı çıkamıyor? Kaç Helin her gün tacize uğruyor? Kaç Helin tecavüze uğruyor? Kaç Helin giydikleri için küfür yiyor ya da daha kötüsü dayak yiyor hiç tanımadığı beş para etmez insan müsveddelerinden?” 

 

Efendim, üniversite rektörü saygın profesör kişilik buyurmuş; Türkiye Müftüsü ünvanı verilen yine süper saygın bir kişiliğe atıf vererek; kadınla toklaşmak ateş tutmaktan daha korkunçtur. İlginçtir tokalaşmak korkunçken; öldürmek, taciz etmek, gözlerinle her türlü işi yapmak pek önemli değildir. Diyelim öldürdün; bir kravat takarsın bizim sistem seni “iyi halli” görür, beyfendi mertebesine geri döndürüverir. Kolaydır yani şu dünya bana. Dedim ya tam da bu yüzden kadınlar benimdir ama ben onların olamam. Ama gel gör ki, sistem benimdir. Tabi elbette ben hiç bir zaman sistemin de olmayacağım. Sıkıştığım yerde değiştirebilmem gerek. Yoksa maazallah sorular, sorunlar falan, zor yollar bunlar. Gereksiz. Sonuçta külliyemin taşlı yollarını benim olanların ürettikleri ile kendime döşemişken, ne manasız olur benim de onların olmam. Öyle değil mi?

 

Bir şarkı sözünden çıkıp nerelere çektim sözü. Ama kelimeler böyledir işte. Onlar sizindir ama en basitiyle siz de onların oluverirsiniz. Bir sanatçı çıkar karşınıza, kelimelerini kelimelerinize ekler, düşündürür, sorgulatır, içinde kavrularak yaşadıklarınızı gözünüzün önüne yeniden serer. Yazdırır. Özlemle devlet babanın olması gerektiği şeye; sevgi, şefkat, umut, adalet ve özgürlük vadeden bir anaya dönüşeceği günü hayal ettirir. 

 

Eğer bu hayal gözünüze mümkün görünmüyorsa, şunu önermekle kendimi yükümlü hissediyorum; beş sene içinde robotlar yükselişe geçip bir çok mesleği insanların elinden alacakmış; lütfen ilk önce politikacılardan başlasınlar…

 

 

 

(1) Jay Jay Johansson - She is Mine But I’m Not Hers                     https://www.youtube.com/watch?v=60kHA1OTj5s

Vicdanın Ahengi*

Vicdanın Ahengi*

Yaş Otuz Beş

Yaş Otuz Beş