İçerik

İnsan İnsan

İnsan İnsan

 

Can dediğin bir basit 21 gram diyorlar.

 

Öyle mi gerçekten? 

106 gün aç kalmanın ağırlığı nedir? Açlıkla kazanır mı, kayıp mı eder insan ağırlığı?

 

Peki bu kadar yanında duran, elini uzatan, uzatamayan ama inatla gözleri yaşaran, bir şey yapmaya çalışan, korkusundan yapamayan ama en azından “like”layan, onların ağırlığı nedir dersin?

 

Peki sessizce susanların ağırlığı nedir? Nedir bakmayan gözlerin ağırlığı? Ya da çevirilen kafaların? Vicdanın ağırlığı nedir? Ellere bulaşan kanın ağırlığı nedir? Gencecik canlara ölümü şerbet gören boş beyaz kağıtların üzerindeki basit imzaların ağırlığı nedir?

 

Ayan nedir, pinhan nedir?*

 

Ellerinde hissettiğin gücün ağırlığı nedir? Gerçekten dünyaları fethetsen, dünyaların ağırlığı nedir? Atlası hatırlarsın, sırtında taşıyabiliyordu... Aynada gördüğün yüzün ağırlığı nedir? Ya da gözlerindeki o korkunun? Peki zamanın ağırlığı nedir? O her gün inatla geçip giden, tüm gücüne rağmen durduramadığın? Her sabah kendine ayna karşısında söylediğin ama artık kendini bile inandıramadığın yalanların ağırlığı nedir?

 

O güzelim çocukları, hırsına karşı koyduğun terazi var ya onun ağırlığı nedir? Gerçekten çeker mi iddia ettiğin yüzde 50’yi?

 

Gerçi boşver 48- 52 falan!!! Önemsiz artık.

 

Aşk nedir bilir misin bilmem. Onun ağırlığı nedir diye sormayacağım. Bilen olduğunu da zannetmiyorum. Ya da umudun ağırlığını, ilham olmanın ağırlığını, cevap değil ama destek olmanın ağırlığını da sormayacağım. Gerek yok. Zira emir eri aramıyorum cevaplayacak.  

 

Ama bir tek sorum var. Öldürülerek bitmiyor hiçbir şey. Hiç bitmedi.

 

Bu ülkede kaç çocuğun adı Deniz kondu biliyor musun? 

 

Bir mum ışığının ağırlığı nedir biliyor musun?

 

Elbet öğreneceksin.

 

Canların kalbinde olan inanç nedir şimdi bildim.

İnsan insan derler idi insan nedir şimdi bildim...*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Sözler Muhyiddin Abdal Müzik Fazıl Say buradan ulaşabilirsiniz

Unutulmuş Yemin Gibi

Unutulmuş Yemin Gibi

Kaldı mı?*

Kaldı mı?*