İçerik

Hak Etmek ile Had Bilmek Arasında

Hak Etmek ile Had Bilmek Arasında

Son yılların en büyük pazarlama dehası, her bir bireye sen ne istersen onu yapabilirsin, ne istersen onu olabilirsin ya da kim istersen onu olabilirsin yalanı zannımca. Yanlış anlaşılmasın yalan dediğimiz şey her zaman cümlenin içerisinde yatmaz. Yalan bazen, hatta kapitalist dönem için konuşursak, çoğunlukla söylenmeyen devam cümlelerindedir. 

Evet sen ne istersen yapabilirsin ama buradaki kilit nokta, “istediğin şeyin bedelini ödemeye hazırsan” kısmıdır. Ve kapitalist akıl nedense bize bunu söylemeyi ya da hatırlatmayı sık sık unutur. Üstelik belki bir açıdan sadece kapitalist akıl da değildir unutan, mahalle baskısı altında yaşamak zorunda kalan bireylerdir de. Hatta daha doğrusu zamanla kendisi de mahalle baskısının uygulayıcısına evrilen bireylerdir. Belki hiç istemeden, belki de farkında bile olmayarak dönüşen ve sistemin bir korkuluğu gibi işlev gören bireyler, yani her birimiz. 

Bu hafta canımızı çok yaralayan olaylar yaşadık. Ceren’i kaybettik. İşin sadece cinayet kısmından da bahsetmiyorum, ölümün soğuk çaresizliği ile beraber, biz Ceren’in bizim dünyamıza katacaklarını da kaybettik. Bir Lise öğretmeninin ayaklarını da kaybettik öğrencisinden çıkan kurşunlara. Yanında daha kim bilir neler kaybettik. Masumiyetimizi!? Gençliğimizi!? Geleceğe inanma ihtiyacımızı!? Dünyanın bir gün daha iyi bir yer olacağına olan umudumuzu!

Suçlu çok, ne yazık görünürde suçlu yok!

Evinde silah bulunduran ve bunu “çocuğun” kolayca ulaşabileceği yerde saklayan ebeveynden başlayın, okula girerken (avmlerin aksine) arama yapmayan kurum politikası/güvenlik anlayışından tutun, daha olmadı “çocuğa” o silahı elleyebileceği, dokunabileceği, kullanabileceği bir eşya olarak gösteren sisteme varın. Can almayı, acı vermeyi, zarar vermeyi normal gösteren günümüz kabadayılık/magandalık özentisi insan müsveddelerine yorun. Karşısındakinden daha çok bağırırsa haklı çıkacağını sanan zavallılara kadar vardırın hatta işin ucunu! En olmadı hak etmek ile had bilmek arasındaki farkı anlayamayan sevgisiz, yoz, yalnız ama işin en önemlisi ruhu hasta bireylere kadar gelin.

Gelin çünkü orada nasıl bir kalabalık olduğunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. 

Hukuk nedir, adalet nedir’i öğrenmek için bir eğitim kurumuna kayıt olan(!) bireyin, kopya çekerek okul bitirmeye olan ihtiyacı, bu eksikliğini okulun zorluğuna yoran aklı, belki potansiyelinin üzerinde bir eğitime onu zorunda kılan mahalle baskısı, kişisel zorbalığı, kaba kuvvet ile çözebileceklerine olan inancı, adına ne derseniz, hepimizin kaybetmesine sebep oluyor. 

Gerçi bu davranış tipi, aklını boyayan abla/ağabey/baba/dayı/lider figürlerinden öğrendiklerinden farklı değil ne yazık. İki dudağı arasına bir emir saklayan, ben ne dersem o olacak diyen akıldan(!) hiç farklı değil. Kendi uçkurunu gözetmek uğruna onu dinleyerek emir eri vazifesini gören binlerden de farklı değil. 

Haddini bilmeden sırf var olduğu, bu dünyaya geldiği için her şeyi altın tepside hak ettiğine inanma durumu tıpkı bir virüs gibi. Bulaştığını da, bulaşmadığını da öldürüyor. Bu toplumu çok sinsice ama çok da hızlı bir biçimde geri dönüşü olmaksızın öldürüyor. Öğretmenleri, doktorları, güvenlikten mahrum bırakılan işçileri, yoksulları, hayvanları kısacası hepimizi öldürüyor.

Efendim siz siz olun 70 yaşındaki annenize de, 7 yaşındaki kızınıza da ilk önce adalet duygusunu öğretin. Her şeye her zaman hakkı olmadığını, bazen haksız olduğunu, payına her zaman bir şey düşmeyebileceğini, paylaşmanın değerini, eşya değil insan ile çoğalacağını lütfen bıkmadan öğretin. Hatta mümkünse sakınmayın aynada kendinize de öğretin bunların her birini, her gün yeniden. Boşverin bir gün de haklı çıkmayın. En çok sesi çıkan siz olmayın. Belki de dinleyip, duyduklarınız size çok daha fazla şey öğretecektir…

Efendim bu sefer kusuruma bakmayın uzun yazamıyorum, benzer yollardan geçmiş biri olarak içime sindiremiyorum Ceren’in ve ailesinin yaşadıklarını. Kelimelerim kırık, kalbim kırık. Adalete olan inancım…


İzmir Hesaplaşmaları

İzmir Hesaplaşmaları

Parti Rozetleri, Muhalefetin Süperligi ve İzban

Parti Rozetleri, Muhalefetin Süperligi ve İzban