İçerik

8 Mart

8 Mart

 

    Tam gerekli(1) günden bir gün önce düşünüyorum, ne demek “Kadın” olmak. Bu ülkede verilecek yanıtları yazmak gerçekten zor. Mesela kahkahasız olmak demek kadın olmak, sokaklarda adabınla yürümek öyle spora falan çıkar gibi değil yani. Mümkünse arkadan takip etmek(2) demek sonra. Öyle başarılı falan olmamalısın yada zengin. Her zaman “kocan” senden fazla kazanacak mesela. Haa, eğer yoksa bir kocan o daha beter ya! 

 

    Mesela kadınsan en temel varlık sebebin doğurmak olmalı; öyle bir iki de değil, en az üç. Planlamadan hamile mi kaldın, yok öyle aldırmak falan, sonuçta senin işin bu. Üstelik sen mi karar vereceksin buna, sanki sana kaldı başında onca büyüklerin varken! Aldıramazsın arkadaşım. Tecavüze mi uğradın, sus otur; sonuçta bir kereden birşey olmaz. Haa bir de üstüne hamile mi kaldın tecavüzcünden; yine susup oturacaksın, merak etme; o bebeği sevemeyecek kadar zavallı biriysen sen eğer, devlet bakar. Sana ihtiyacı falan yok kimsenin. Devlet baba yeter. Her şeye yeter hem de. 

 

    Kadınsan mesela, öyle yılda bir gün eline bir kırmızı karanfil tutuştururlar, bitti gitti. Polis mi öldürmüş, kocan mı dövmüş, birileri sokakta tecavüz mü etmiş hiç önemi yok. Ama bir gün için değerlisin yine de bak, o da olmayabilirdi. Mesela bazı kadınlar Dilek Doğan gibi; kim olduğunu bilmiyorsan git araştır, ben anlatıp kendime hakaret etmeyeceğim, o önemli günde daha değerli kılınacak. O günde bile adeletin yerini bulmayacağını, boş yere aramaman gerektiğini öğretecekler yeniden o kadın üzerinden. Eğer utanmadan gidip eylem falan da yapmaya kalkarsan, sen de görürsün gününü, zaten OHAL var. Yapma yaptırma beni de boş yere uğraştırma.

 

    Şimdi mesela kadın mıdır kız mıdır bilmem, bir sürü tüyü bitmemiş yetim var ama evlenecek yaştalar mesela. Öyle okusunlar falan yok. Ne kadar cahil olursa o kadar iyi. Zaten üç kuruş olan aile bütçesini kız “çocuğunun” okuluna harcayacak değiliz ya!!! Hem arkadan gelen oğlanlar varken. Onun yerine bir an önce evlensin de başlık parası yiyelim zaten anca öyle faydası olur. Ne de güzel olur. Zaten dedim ya ne kadar cahil o kadar iyi. Tabi bir toplumu cahil yetiştirmek istiyorsan önce analardan başlaman lazım. Kadın ne kadar cahil olursa “ürettiği” çocukların hepsi de o kadar cahil olur sonuçta. Oh kaymaklı ballı yani! 

 

    Tabi elbette hasta falan olursa kadınlar, sadece kadın doktorlar bakabilir, öyle erkek eli değmesin arkadaşım, ne münasebet elin adamı benim kadınıma!!! Bu kadın doktorlar nereden gelecek, nasıl yetişecek diye soruyorsan da eğer, sorma!! Benim üç kuruşluk aklımı böyle karmaşık şeytani afedersin dinimizce caiz olmayan sorularla yorma. Hem zaten dış güçlerin oyunu bunlar, sen bilemiyorsan ben söyleyeyim. Mesela geçen ateşlenen bir kız çocuğu vardı, o dinsiz hemşire soymaya kalktı çocuğu elalemin ortasında, afedersin namusunu şey edicek. Yok; ateşten ölse de, soyamazsın arkadaş! Namusu hayatından değerlidir sonuçta. Namussuz yaşanır mı!!! Ölse keza; hiç olmazsa namusuyla cennete gitti der, yeni karı alır bir kaç çocuk daha yaparım nasılsa! 

 

    Neyse içimdeki sarkastiği bıraksam daha sayfalar doldurur. Şimdi pardon seni de yoruyorum böyle yeni entel sarkastik falan gibi laflarla ama bu ülke de kadın olmayı düşününce içimden fırlıyor, sol omzumun üzerine oturup nağralar atmaya başlıyor işte. O yüzden çok uzatmayayım. Bir kaç reklam filmi izledim çeşitli firmalar kadınlar gününe özel yapmış, herkes bayılmış veryansın paylaşıyor sosyal mecralarda. Tam içimden geçiyor, “niye bir tek bugün yapıyorsunuz arkadaşım, tüm yıl doya doya yapsanıza belki konu komşu üç beş şey öğrenir” susuyorum. Hani demiş ya “kadın gülmesinmiş, çiçek de açmasın o zaman” (3); güzel söylemiş, ne diyeyim. Ellerine sağlık. Yalnız o arada alt yazı geçiyor reklamın altından, geçen sene dünya kadınlar gününde boşanan x’in eski eşi onu bir yıl sonraki yıl dönümlerinde tüfekle öldürdü diye.

 

        Yani bu ülkede böyle; tam kadın diye düşüneceğim; bir gülme tutuyor. Ama kahkaha değil dikkatini çekerim...

 

 

 

1 Gerekli mi tartışılır tabi, adının önüne pozitifte koysalar her türlü ayrımcılık beni kaşındırıyor o ayrı.

2 Bilirsin sen kimi takip edeceğini sonuçta! Bilmiyorsan da bul bir an önce bir tane!!

3 Yazar burada Filli Boya’nın 8 Mart 2017 için hazırladığı reklam filminden bahsediyor.

Bir İki Üç...TIP

Bir İki Üç...TIP

Bir Ağustos Sabahı

Bir Ağustos Sabahı