İçerik

Iska

Iska

Masal bu ya; bu sefer iki değil, üç yol vardı. 

Tam ortasında durmuş bakıyordu kadın.

Adam tam ortada durmuş bakıyordu.

Birbirlerinden habersiz, gözleri yoldan başkasına kördü.

Kadın her yöne üçer kere baktı. Seçmek istemiyordu. Çok seçmişti önceden. Duvarlara toslamıştı. Yine duvar bulmak istemiyordu yolun sonunda. Ya da duvar bulmasa bile, kendinden vazgeçmek istemiyordu. Sırf seçmiş olmak için, yolda yürüyor olmak için tercih yapmak istemiyordu. Kadın kafasında yollar da istemiyordu. Mesela bir balona binip hepsinin üzerinden geçmek istiyordu. Veya bir planörle, yöne göre değil, yakıtının bittiği yere kadar gitmek istiyordu. Gökkuşakları vardı kafasında ve onu yerden değil, gökyüzünden görmek istiyordu.

Bir daha baktı kadın yollara. Hepsi bir şey vaad ediyordu aslında. Vaatler kulağa hoş da geliyordu. Fakat ucunda illaki seçmek vardı. Ve bu yolların hiçbiri gökkuşağına gitmiyordu.

Adam yolun tersinden geliyordu. Sürekli boş kavşaklara çıkıyordu yolu. Adam seçmekte sorun görmüyordu, onun derdi yolların bir yere varmamasından geliyordu. Bir şehre, köye, kasabaya ulaşamıyordu bir türlü. Her yeri terk edilmiş bulvarlar ve yeni yönlerle doluydu. Arada geri dönmek geçiyordu aklından. Ta en başa, ilk yola çıktığı yere. Fakat mümkün müydü ana rahmine dönmek.

Bir kere çok yaklaşır gibi olmuştu bir kente. Binaların ışıklarını bile seçip ayırmıştı ufukta. Umutlanmıştı en son o zaman. Işıklar fakat, çöldeki sahra gibiydi. Göz kırpıp kaybolmuşlardı. Hala inatla yürüyordu ve seçiyordu adam, pek yapacak başka bir şeyi olmadığındandı bu. Belki de kendini öyle inandırmıştı. Yine baktı adam yollara. Her zamanki taktiğini uygulamaya karar verdi. Orta yolu seçti.

Tam o esnada elinden gözlüğünü düşürdü adam. Yola daha alıcı bir gözle baksın diye çıkarmıştı gözünden. Gerçi zaten fark etmiyordu. Adam tam bir orta yolcuydu. Eğildi yerden aldı gözlüğü.

Kadın sesi duymadı. Adam da gözlüğe bakmaktan kadını ya da diğer yolların vaatlerini görmedi.

Adam orta yoldan yürüyüp gitti.

Kadın da zaten adamı görmedi...

Üç Nokta

Üç Nokta

Işığın Peşinde

Işığın Peşinde